חדשות ועדכונים, יולי 2019

(תוכן הפוסט נשלח במסגרת העדכון החודשי שלנו, ניתן לקרוא אותו גם כאן)

חוגגים שנתיים לפעילות שלנו

מוזמנים לחגוג איתנו במפגש קהילתי ב-10.7 (פרטים בהמשך)

באמצע יוני התקיים כנס GIS בקוד פתוח 2019 אליו הגיעו 130 משתתפים. אם בכנס של שנה שעברה עוד רחפה באוויר השאלה "האם להשתמש בקוד פתוח בעולם ה-GIS" המסר העיקרי של הכנס השנה הוא "כיצד להשתמש בקוד פתוח בעולם ה-GIS" – שינוי מחשבתי משמעותי מאוד. שמענו מגופי ממשלה ומהמגזר הפרטי כיצד הם עושים זאת.

רוב המצגות של הכנס זמינות באתר הכנס. תודה ליואב, דרור, הראל, עומר, נטע, ירון, אורי, גיא, איתן, ענת, הראל, עידן ויובל שהעבירו הרצאות והפכו אותו למוצלח. לרוני והצוות של מיקרוסופט ריאקטור על האירוח והעזרה בארגון, ולאירית ושי מהצוות שלנו שתפעלו את הארוע. עבורי, הכנס מהווה תזכורת לסיבות שבהן אני בתחום הקוד הפתוח.

לאורך היום ולאחר הכנס קיבלנו הרבה מחמאות עליו, תודה למפרגנים. עם זאת, תמיד אפשר להשתפר. נשמח לעזרתכם בפידבק על הכנס – מה היה לכם טוב ומה אפשר לשפר לכנס של 2020 (שעליו אנחנו כבר מתחילים לעבוד).

מה חדש אצלנו?

פורום תשתיות קוד פתוח בענן

החלטנו לעשות שיתוף פעולה עם IsraelClouds כדי ליצור פורום מקצועי בנושא תשתיות קוד פתוח בענן.

המפגש הראשון שלנו יהיה ב-30 ביולי (הרשמה), עד אז מוזמנים לקבוצת הפייסבוק שלנו – Open Source Israel שמיועדת לשיתוף ידע בתחום. רוצים להעביר הרצאות במפגשים? צרו קשר.

סדנאות QGIS

אנחנו שמחים לפתוח את סדנאות QGIS שלנו לחודש יולי. לאחר שהשקנו את סדנת QGIS למתכנני ערים ולאדריכלים וראינו שיש עניין – החודש יתקיים מחזור נוסף.

להתענינות ורישום השאירו פרטים בטופס. אפשר גם לבחור בסדנה בהתאמה אישית לארגונים.

גאוגרף להשכיר

ארגונים רבים צריכים שירותי עיבוד מידע גאוגרפי לטובת הפעילות שלהם ובאופן שיאפשר להם להתמקד בפעילות שלהם במקום ללמוד טכנולוגיות חדשות. לשם כך אנחנו מפעילים את שירות גאוגרף להשכיר.

המומחים שלנו יעזרו לכם לעבד, לנתח ולהציג את המידע הגאוגרפי שלכם באמצעות טכנולוגיות הקוד הפתוח. למומחים שלנו, יש גם ידע מעולמות תוכן משיקים ומשלימים – תכנון עירוני, אדריכלות, מדעי הסביבה, מידע תחבורתי ומחקר אקדמי כך שאנחנו יודעים לחבר את הטכנולוגיה שלנו לעולם התוכן שלכם.

אין צורך בקניית תוכנה או רישיונות תוכנה – רק להצטרף לשירות ולהסביר מה אתם צריכים. אנחנו נפעיל בצד שלנו את מגוון הטכנולוגיות שיש לנו כדי לענות על הצורך שתתארו. צריכים גאוגרף? דברו איתנו.


מימון המונים לפיתוח QGIS

באמצע חודש מאי התחלנו בקמפיין גיוס כספים מהקהילה לטובת שיפור QGIS. היעד הראשון שנבחר הוא באג 3239 המדווח על חוסר תמיכה ביישור לימין במקרא המפה – "Text alignment in Print Composer Legend" – כיום כל האלמנטים מיושרים לשמאל והטקסט הוא תמיד בכיווניות של LTR.

עד הכנס (אמצע יוני) נאספו 300 ש"ח מ-5 תורמים (תודה מכל הלב לרונן, אורי, ערן, דרור ואריה). בכנות, זאת תוצאה מאכזבת מבחינתי כי מדובר בבעיה שרבים שואלים עליה, והערכתי שהם יסכימו לתרום סכום קטן כדי לטפל בבעיה (ובעיקר העסקים שבינהם שהתיקון יחסוך להם כסף וזמן רבים).

למרות זאת, החלטתי לקחת אחריות על המהלך ולממן כרגע את הפיתוח בעלות של כ-7,000 ש"ח, מתוך תקווה כי הקהילה תצטרף לכיסוי העלויות, גם אם באיחור (טופס תרומה). לאור זאת, השבוע, סגרנו התקשרות כדי להוסיף את התמיכה בעברית על ידי מפתחי QGIS לפרויקט. התיקון מיועד להופיע בגרסה 3.10, ובמידת האפשר גם יבוצע backport עבור גרסה 3.4 לטובת משתמשי ה-LTR.

מידע פתוח

בהמשך לעדכון מחודש קודם לגבי מידע פתוח ומידע מוניציפלי פתוח, הוספנו מידע רב לשני המיפויים הראשונים שלנו: עסקים הפתוחים בשבת (מקומות חדשים וערים חדשות) כמו מידע חדש לגבי מערכות המידע של הגופים המוניציפליים בישראל (כולל ועדות תכנון מרחביות). מוזמנים להמשיך לשלוח לנו נתונים בנושאים אלה ולדבר איתנו על הנגשה של מידע נוסף. בימים אלה אנחנו נערכים להקמה של מאגר מסודר ואתר שינגיש את החומרים.

גרסה חדשה של דביאן

בסוף שבוע הבא תשוחרר גרסה 10 (שם קוד: Buster) של הפצת הלינוקס דביאן. לכבוד המאורע אנחנו מארגנים מפגש קהילתי בפאב בבורסה ברמת גן ביום רביעי, 10.7 בשעות הערב. מוזמנים להירשם, שנדע להערך לכמות האנשים.

מבחינתנו זהו גם ארוע התנעה וגיוס מתנדבים לקראת ארגון מפגש המפתחים של דביאן (DebConf) שיתקיים בחיפה ביולי 2020. בכנס צפויים להשתתף כ-300 אנשי דביאן וקוד פתוח מחו"ל.

לערבב שמחות זה כיף, ולכן ננצל את המפגש גם כדי לחגוג שנתיים לפעילות שלנו.

מפגשי קהילה וירטואליים בפייסבוק

לצערנו, אי אפשר להפגש פנים אל פנים כל הזמן, ולכן אנחנו מנהלים שתי קהילות פייסבוק במטרה לאפשר לאנשים לשתף מידע וחדשות. הקבוצות שלנו הן "פיתוח GIS בקוד פתוח", "מידע עירוני פתוח" ו-"תשתיות קוד פתוח בענן".